Statystyki:
Odległość: 90.50 km;
Czas: 04:00 h
Średnia: 22.62 km/h;
Temperatura:16.0;
Czas: 04:00 h
Średnia: 22.62 km/h;
Temperatura:16.0;
Danków - założenie geocache
Wtorek, 31 sierpnia 2010 | Komentarze 1
Moja dzisiejsza wycieczka miała jeden cel. Ukryć w Dankowie skrzynkę geocache. jako miejsce na cache wybrałem mauzoleum rodziny von Brand.
Mauzoleum rodziny von Brand© donremigio
Miejsce ma swój klimat i wydaje mi się że idealnie nadaje się na geocache. Do skrzynki władowałem kilka "suwenirów", wydrukowałem logbooka i owinąłem wszystko workiem foliowym co by tak łatwo nie zamokło.
Skrzynka geocache ukryta przy mauzoleum von Brand w Dankowie© donremigio
Jak uporałem się z geocachem pojechałem dalej w las w poszukiwaniu starego cmentarza. Wydawało mi się, że będzie właśnie gdzieś w pobliżu mauzoleum. Po przejechaniu kilkunastu metrów zamiast cmentarza znalazłem ... leśny parking z miejscami na ogniska.
Danków - miejsce na ognisko© donremigio
No cóż, cmentarza nie ma ale i tak jest zajebiście.
W okolicach parkingu znalazłem element, chyba neogotyckiej, architektury sanitarnej.
Architektura Sanitarna© donremigio
Wokół jeziora przy którym mieścił się parking wiodła ścieżka która doprowadziła mnie do, tym razem na pewno neogotyckiego, sakralnego elementu architektury.
Neogotycki kościół w Dankowie© donremigio
Tuż obok kościółka zauważyłem ścieżkę prowadzącą na szczyt niewielkiego wzniesienia.
Ścieżka prowadząca do miejsca archeologicznych badań© donremigio
Podobne wzniesienie, do którego prowadziły drewniane schody, natknąłem się już jakiś czas temu przy wylocie z Dankowa. Długo wtedy głowiłem się po co ktoś wybudował schody na szczyt polanki na której, poza kilkoma drzewami, nic nie ma.
Zagadka została rozwiązana. Na wzniesieniu koło kościółka znalazłem tablicę informacyjną.
Danków - Informacja o gródku strażniczym© donremigio
Na obu wzniesieniach były prowadzone badania archeologiczne. Kiedyś stały na nich wieże strażnicze i archeolodzy, pewnie pokroju Indiany Jonesa, biegali po tych pagórkach w poszukiwaniu skarbów z swoimi małymi biczami, łopatkami, pędzelkami i innymi atrybutami prawdziwego archeologa.
Jadąc dalej natknąłem się na resztki zespołu folwarcznego. Warto wspomnieć, że kiedyś w Dankowie, a raczej Tankowie bo wtedy leżał na terenie Niemiec, był cały majątek rodziny von Brand, w tym również pałac. Został on jednak zniszczony przez Rosjan podczas drugiej wojny światowej. Z całego majątku ostała się jedynie stajnia, oranżeria i mauzoleum.
Zespół folwarczny - Danków© donremigio
Zespół folwarczny - Danków© donremigio
Zespół folwarczny - Danków© donremigio
W Dankowie był chyba też organizowany jakiś pokaz archeologii. Nie wiem na czym on polegał. Może strzelali pejczami, uciekali przed spadającymi głazami i wskakiwali w biegu na koń. Przynajmniej ja sobie tak wyobrażam archeologię, ale chyba w młodości za dużo filmów oglądałem.
Danków - pokaz archeologii© donremigio
A to jest pozostałość po wałach i fosie.
Danków - miejskie obwarowania - pozostałości wałów i fosy© donremigio
To natomiast są, jak mniemam, resztki muru okalającego pałac.
Danków - pozostałości muru© donremigio
Jako, że chmury na niebie nie zapowiadały jakiś strasznych opadów, postanowiłem wrócić do Gorzowa okrężną drogą. Podeptałem więc dziarsko na Strzelce Krajeńskie, gdzie przystanąłem sobie na chwilę w parku.
Strzelce Krajeńskie - Bohaterom Armii Czerwonej© donremigio
W Strzelcach zastanawiałem się czy nie wbić się na krajówkę, ale widok tirów mnie zniechęcił. Pojechałem więc na Zwierzyn, a potem przez rezerwat Buków na Santok i Gorzów.
Rezerwat Buki Zdroiskie© donremigio
Link do opisu ukrytej przeze mnie skrzynki można znaleźć TUTAJ. Skrzynka musi jeszcze zostać zaakceptowana i będzie gotowa do szukania.
.
Kategoria Fotorelacja, Geocaching, Wokół Gorzowa